اجرای مالچ‌پاشی زیستی در ۱۵۰ هکتار عرصه‌های بیابانی تا پایان امسال

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «پرویز گرشاسبی» در حاشیه اجرای عملیات مالچ پاشی زیستی در عرصه های بیابانی دشت هامون در سیستان، افزود: به منظور جلوگیری از فرسایش بادی و تثبیت شن‌های روان در فاز نخست در سطح ۵۰ هکتار از عرصه های بیابانی دشت هامون، مالچ زیستی با پایه رسی پاشیده می‌شود.

معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: پس از مالچ پاشی زیستی با پایه رسی در سطح ۵۰ هکتار از عرصه های بیابانی دشت هامون و ارزیابی آن، این عملیات در سطوح بزرگتری در این منطقه و مناطق مشابه اجرا خواهد شد.

گرشاسبی، تقویت پوشش گیاهی در درازمدت، افزایش ماندگاری و کاهش هزینه را از مزیت‌های مالچ رسی عنوان کرد و اظهار داشت: در صورت مثبت بودن ارزیابی‌های ما از مالچ رسی و رفع برخی مشکلات، انقلاب بزرگی در کشور و در خاورمیانه در زمینه تبیت شن‌های روان و جلوگیری از بیابان زایی اتفاق خواهد افتاد.

قیمت مالچ رسی یک دهم مالچ نفتی است

این مقام مسوول تصریح‌کرد: قیمت مالچ رسی که با سفارش سازمان جنگل ها و با همکاری دانشگاه و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تهیه شده، یک دهم مالچ نفتی است و مواد اولیه آن نیز در کشور موجود است.

گرشاسبی، هزینه هر هکتار مالچ پاشی نفتی را ۱۵۰ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: این در حالی است که هر هکتار مالچ‌پاشی رسی بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان هزینه خواهد داشت.

وی با بیان این‌که مالچ‌پاشی یکی از روش‌های مقابله با بیابان‌زایی است، گفت: در دهه های اخیر تلاش فراوانی انجام داده ایم تا مالچ های نفتی را به پایه های بهتر زیستی تبدیل کنیم و از این رو چند نوع مالچ زیستی را امتحان کردیم و در این میان مالچ زیستی با پایه رسی، کارایی نشان داده است.

معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اضافه‌کرد: یک نوع مالچ زیستی نانو نیز در دشت بافق استان یزد در سطح زیر یک هکتار پاشیده شده که نتایج آن موفقیت آمیز بوده است، اما نیاز به تکرار و ارزیابی بیشتری دارد.

وی اظهار داشت: مالچ زیستی نانو، وارداتی بوده و ساخت کشور آلمان است.

گرشاسبی، با اشاره به و جود ۳۲ میلیون هکتار عرصه های بیابانی در ایران گفت: برای نیمی از این عرصه های بیابانی، ظرفیت استفاده از مالچ زیستی وجود دارد.

وی درباره ظرفیت مالچ پاشی رسی در دشت هامون در سیستان، پیش بینی کرد: از ۸۵۰ هزار هکتار بیابان در این منطقه حدود ۱۵۰ هزار هکتار ظرفیت مالچ پاشی رسی داشته باشد.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *