امسال ۱۹۱ هزار تن محصول پاییزه در کلاله برداشت می‌شود

علی علیزاده روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت که درسال زراعی جاری (۱۴۰۰ – ۱۳۹۹) سطح کشت گندم در کلاله ۴۹ هزار و ۸۹۴ هکتار، دانه روغنی کلزا، ۱۰ هزار و ۲۰۷ هکتار، جو ۳۲۰ هکتار، نخود فرنگی ۷۳۰ هکتار و چغندر قند ۵۸۲ هکتار بود.

وی افزود: مطابق پیش بینی تولید انجام شده، امسال ۱۳۱ هزار تن گندم، ۳۸ هزار تن چغندر قند، ۱۷ هزار تن کلزا، هزار و ۲۰۰ تن جو و چهار هزار تن نخود فرهنگی در شهرستان کلاله برداشت می‌شود.

علیزاده اضافه کرد: هم اکنون برداشت کلزا، جو و نخود فرنگی در کلاله آغاز شده و برداشت گندم و چغندرقند نیز از اوائل خردادماه جاری شروع خواهد شد.

مدیر جهادکشاورزی کلاله تصریح کرد که این شهرستان از قطب‌های اصلی تولید محصولات زراعی پاییزه در گلستان است و به‌دلیل دارا بودن اراضی حاصلخیز و نیز اجرای کشاورزی حفاظتی، در تولید ۲ محصول استراتژیک گندم و کلزا جایگاه ویژه‌ای در استان دارد.

وی از فعالیت سه مرکز خرید کلزا با قیمت تضمینی هر کیلوگرم ۱۱۰ هزار ریال در کلاله خبر داد و گفت: هفت مرکز خرید تضمینی گندم با قیمت هر کیلوگرم ۵۰ هزار ریال نیز دراین شهرستان پیش بینی شده است ضمن اینکه جو و نخود فرنگی به صورت توافقی خرید و فروش می‌شود.

علیزاده همچنین گفت که امسال به سبب کاهش ۳۶ درصدی نزولات آسمانی بویژه هنگام کاشت زراعت پاییزه در کلاله، تولید محصولات این شهرستان بین ۱۰ تا ۳۰ درصد در مقایسه با سال قبل کاهش پیدا کرد.

وی ادامه داد که شهرستان کلاله علاوه بر اراضی دیم پربازده، دارای ۹ هزار هکتار اراضی آبی است که معمولا بعد از برداشت محصولات پاییزه به زیر کشت زراعت بهاره و تابستانه مانند هندوانه، سویا، پنبه، کنجد، آفتابگردان، سورگوم و شالی می‌رود.

علیزاده به کشاورزان این شهرستان توصیه کرد تا باتوجه به کاهش بارش‌های سال زراعی جاری و استمرار آن که سبب اُفت سطح آب‌های زیرزمینی و پدیده خشکسالی شده است از کشت محصولات با نیاز آبی بالا مانند شالی به‌شدت پرهیز نمایند.

شهرستان کلاله ۱۳۰ هزار نفر جمعیت دارد.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *