اولین سرای کشوری نوآوری دانشگاه آزاد در رفسنجان ایجاد شد

به گزارش ایرنا علیرضا منظری توکلی روز چهارشنبه در مراسم معرفی رئیس جدید دانشگاه آزاد اسلامی واحد رفسنجان اظهار کرد: نوسرای کشور در واحد رفسنجان در اجرای تأکیدات مقام معظم رهبری و مطالبه ایشان در حوزه رفع مشکلات و حل مسائل جامعه راه اندازی شد.

وی افزود: کم آبی مهمترین مساله کشور و منطقه رفسنجان است؛ با مدیریت دکتر کامیابی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی رفسنجان محصول یو بی سی وان (ubc ۱) – محصول پسته مقاوم به کم آبی- در این سرای نوآوری تولید شد ضمن اینکه محصول دیگر هم در حوزه بومی مقاوم به کم آبی و شوری زمین در حال تولید است.

منظری توکلی با اشاره به اینکه این تحقیقات علمی می تواند بخشی از مشکلات را برطرف کند گفت: با توجه به اینکه رفسنجان از مشکل کم آبی و بحران آب رنج می برد ایجاد گلخانه ها و کشت های جایگزین هیدروپونیک(آب کشت) می تواند در رونق منطقه کمک کننده باشد و تحقیقاتی که در دانشگاه آزاد رفسنجان انجام می شود می تواند گسترش دهنده کشت های جایگزین باشد که به صرفه و درآمدزاست.

وی به گوشه ای دیگر از فعالیت های دانشگاه آزاد رفسنجان از جمله ایجاد فاز اوّل سالن ورزشی شهید حاج قاسم سلیمانی، ایجاد گلخانه هیدروپونیک و طرح های تحقیقاتی در زمینه انرژی نو و خورشیدی اشاره و بیان کرد: مدارس سما با همکاری دانشگاه آزاد و آموزش و پرورش رفسنجان در حال فعالیت هستند.

۳ طرحی که در دانشگاه آزاد رفسنجان اجرا شد

معاون علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رفسنجان هم در این مراسم با اشاره به اینکه رویکرد دانشگاه به سمت کارآفرینی و مهارت آموزی سوق داده شده است اظهار کرد: در زمینه پژوهشی ۳ طرح تحقیقاتی و پژوهشی را آغاز کردیم و با اعتبار بیش از ۱۰ میلیارد تومان به مرحله اجرا درآورده شد.

علی باقری زاده با اشاره به اینکه قرار است این طرح ها تجاری سازی شود و به کمک اقتصاد کشور بیاید به توضیح این طرح ها پرداخت و افزود: طرح نخست اجرای ۱۳ هزار مترمربع گلخانه هیدروپونیک است که در سه فاز با بهترین امکانات روز دنیا در حال احداث است.

وی طرح دوم را کشت بافت گیاهی کم آب معرفی کرد.

باقری زاده گفت: طرح سوّم هم نیروگاه دیزلی و خورشیدی است که در این دانشگاه راه اندازی شده و در زمان قطعی برق و بحران ۹۰۰ مگاوات وارد مدار می شود تا بخشی از برق شهرستان تامین شود.

اولین سرای کشوری نوآوری دانشگاه آزاد در رفسنجان ایجاد شد

به گزارش ایرنا دراین مراسم از خدمات حجت الاسلام امان الله علیمرادی رئیس سابق دانشگاه و عضو مجلس خبرگان رهبری قدردانی و رضا قدیری به عنوان رئیس جدید دانشگاه آزاد رفسنجان معرفی شد.

شهرستان رفسنجان در ۱۰۰ کیلومتری شمال مرکز استان کرمان قرار دارد.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *