برنامه فائو برای حمایت از پناهندگان افغانستانی در ایران

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر نمایندگی فائو در ایران، فائو و برنامه جهانی غذا در چارچوب برنامه‌ای مشترک جهت بهبود معیشت پناهندگان افغان ساکن در ایران، ضمن ساخت یک گلخانه در مهمانشهر مهاجرین سمنان و ارائه آموزش‌های لازم، پناهندگان افغانستانی را برای مدیریت و راه‌اندازی آن توانمند می‌کنند.

در این راستا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، با همکاری برنامه جهانی غذا و اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی، یک گلخانه را در مهمانشهر مهاجرین سمنان تأسیس کرد. هدف از ساخت این گلخانه فراهم کردن فرصت‌های جدید و پایدار معیشتی برای پناهندگان افغانستانی ساکن در این مهمانشهر است.

طبق آمارهای رسمی دولت، ایران هم‌اکنون میزبان ۹۵۱ هزار و ۱۴۲ پناهنده است. حدود ۹۷ درصد این پناهندگان در مناطق شهری ساکن هستند و سه درصد باقی‌مانده نیز در ۲۰ مهمانشهر در نقاط مختلف کشور سکنی گزیده‌اند.

تأسیس این گلخانه، با حمایتهای فنی و مالی فائو، پناهندگان افغانستانی را قادر خواهد کرد تا از طریق فعالیت‌های کشاورزی کسب درآمد کنند.

هومن معزی، مشاور امور برنامه‌ریزی نمایندگی فائو در جمهوری اسلامی ایران با اشاره به پروژه ساخت و بهره‌برداری از گلخانه در مهمانشهر مهاجرین سمنان گفت: در پی انجام یک ارزیابی مشترک از سوی فائو و برنامه جهانی غذا، همچنین برگزاری یک کارگاه آموزشی یک‌روزه برای ۳۰ نفر از پناهندگان علاقه‌مند به همکاری در این طرح، نهایتاً ۱۵ نفر برای مشارکت در این پروژه انتخاب شدند.

وی در ادامه افزود: با ارائه مشاوره‌ها و مهارت‌های لازم به پناهندگان افغان جهت پرورش انواع گیاهان زینتی و خوراکی در گلخانه، توانمندی آن‌ها برای مدیریت مستقل گلخانه به صورت گام به گام افزایش می‌یابد.

معزی ادامه داد: کشت گلخانه‌ای به پناهندگان این امکان را می‌دهد تا کنترل بیشتری بر شرایط رشد محصولات کشاورزی داشته و بتوانند محصولات خارج فصل را با توجه به تقاضای بازار تولید کنند.

همچنین سلمان بهرامی، کارشناس امور معیشت برنامه جهانی غذا نیز ضمن تأکید بر همکاری مشترک این نهاد بین‌المللی با فائو، اظهار داشت: این اولین پروژه مشترک این دو آژانس سازمان ملل در مهمانشهرهای پناهندگان در ایران است، که هدف آن فراهم کردن فرصت‌هایی جدید و پایدار درآمدزایی برای ذی‌نفعان نهایی (پناهندگان) است.

وی ابراز امیدواری کرد: برنامه جهانی غذا و فائو در ادامه بتوانند پروژه‌های مشابه دیگری را در دیگر مهانشهرهای پناهندگان کشور اجرا کنند.

براساس این گزارش، فائو به عنوان یکی از کارگزاری‌های تخصصی سازمان ملل، راهبری تلاش‌های جهانی در راستای مبارزه با گرسنگی، بهبود تغذیه، افزایش بهره‌وری کشاورزی، بالابردن استانداردهای زندگی در جمعیت‌های روستایی و کمک به رشد اقتصادی را برعهده دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *