تعاونی‌های زنبورداری کرمانشاه سالانه پنج هزار و۲۵۰تن عسل تولید می‌کنند

«ایرج صفایی» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعلام اینکه تعداد ۴۴۶ هزار کلنی مدرن و بیش از چهار هزار کلنی سنتی در زنبورستان‌های استان وجود دارد، افزود: هزار و ۳۰۰ نفر به صورت مستقیم در این زنبورستان‌ها مشغول به فعالیت هستند.

او با اشاره با شعار سال ۱۴۰۰  مبنی بر حمایت و مانع زدایی از تولید افزود: در سال ۹۹ بیش از ۶۲۵ تن شکر میان زنبورداران استان با نرخ مصوب دولتی از قرار هر کیلوگرم هفت هزار تومان توزیع شد.

مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: تعداد ۹ شرکت تعاونی کشاورزی زنبورداری در سطح استان به تولید عسل و زنبورداری مشغول به فعالیت هستند.

صفایی به تولید سایر فرآورده های این حوزه نیز اشاره کرد و گفت: بیش از ۱۱۱ تن موم، ۵۰ تن ژله رویال، ۱۱ تن گرده گل و پنج تن بره موم نیز سال گذشته در استان تولید شد.

استان چهار فصل کرمانشاه قطب کشاورزی غرب کشور

به گزارش ایرنا؛ کشاورزی محور توسعه پایدار کرمانشاه و یکی از بخش‌های مهم این استان مرزی و چهارفصل است که علاوه بر تامین نیازهای غذایی داخل استان، بخش زیادی از نیازهای کشور را نیز تامین و تضمین می‌کند.

کرمانشاه استانی پهناور در غرب ایران با ۲۵ هزار کیلومتر مربع مساحت، یکی از استان‌های مهم از حیث کشاورزی و منابع طبیعی محسوب می‌شود به طوریکه ۷۰ درصد مساحت استان را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

همچنین بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان کرمانشاه وجود دارد که سالانه چهار میلیون و ۵۷۵ هزار و ۸۱۴ تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلات و آبزیان در استان تولید می‌شود.

داشتن ۱۱ اقلیم آب و هوایی، بارش های ۲ برابری نسبت به میانگین کشوری، چهار فصل بودن و تولید بیش از ۹۸ درصد محصولات زراعی و باغی در استان از جمله ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بخش کشاورزی استان کرمانشاه است که

از این ظرفیت برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال، افزایش درآمد کشاورزان و رونق اقتصادی استان استفاده کرد.

از مجموع جمعیت استان حدود ۱۲۵ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان سکونت می کنند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *