تولید ۵۰ درصد میوه‌های گرمسیری مورد نیاز کشور در سواحل مکران

به گزارش روز شنبه وزارت جهاد کشاورزی، « شاهین رستم‌پور» پیش‌بینی کرد که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و در صورت فراهم شدن زیرساخت‌ها در اراضی مستعد کشت در سواحل مکران، بیش از ۵۰ درصد نیاز مردم به مصرف چهار میوه گرمسیری موز، نارگیل، انبه و آناناس در برنامه هفتم توسعه در کشور تولید شود.

مدیر طرح های ویژه معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به خروج سالانه ۴۵۰ میلیون دلار ارز بابت واردات موز و حدود ۱۰۰ میلیون دلار برای واردات سایر محصولات گرمسیری به کشور گفت: با احداث باغات میوه‌های گرمسیری در سواحل مکران، تنها در زمینه موز سالانه حداقل بیش از ۲۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی طی برنامه هفتم توسعه خواهیم داشت.

رستم پور، توسعه کشت محصولات گرمسیری را از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی در بخش باغبانی عنوان کرد و اظهار داشت: سیاست کلان وزارتخانه این است که از ظرفیت بالقوه سواحل مکران در تولید میوه های گرمسیری استفاده کند.

مشاور معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: ما در سواحل مکران، اراضی بسیار مستعد، اقلیم و رطوبت مناسب برای کشت محصولات گرمسیری داریم، اما مشکل اصلی در این مناطق کمبود آب شیرین است.

وی، خرید و نصب دستگاه های آب شیرین کن را برای استفاده از آب دریا به منظور آبیاری باغات ضروری خواند و گفت: در سواحل مکران، اراضی مستعد و مناسب را شناسایی، مطالعه و مشخص کرده ایم و شرکت های بزرگ سرمایه گذاری علاقه مند به توسعه کشت و تولید محصولات گرمسیری می توانند با سرمایه های خود، دستگاه های آب شیرین کن را خریداری و نصب کرده و آب مورد نیاز اراضی باغی را فراهم کنند.

رستم پور اظهار داشت: در یکی از مناطق سواحل مکران بین کنارک و چابهار، پنج شرکت سرمایه گذاری که متقاضی فعالیت در کشت محصولات باغی گرمسیری هستند، کارهای زیرساختی را انجام داده و قرارداد اولیه برای خرید دستگاه های آب شیرین کن را با شرکت های داخلی و خارجی منعقد کرده اند.

وی گفت: هدف ما این است که همراه با توسعه کشت و احداث باغات و اجرای طرح ها، از دانش و فناوری های جدید دنیا به ویژه در سواحل مکران استفاده کنیم.

مدیر طرح های ویژه معاونت امور باغبانی ادامه داد: سیاست معاونت امور باغبانی بر این است که از طریق دستگاه های آب شیرین کن که با تکنولوژی های جدید انرژی کمتری مصرف می کنند و همچنین با استفاده از پوشش ها و سایبان های باغبانی مناسب و استاندارد، عملکرد تولید در واحد سطح در باغات احداثی در سواحل مکران افزایش یابد و علاوه بر آن تنش های محیطی به حداقل برسد و در مصرف آب صرفه جویی شود.

به گزارش ایرنا، براساس آمار وزارت جهاد کشاورزی، سال ۱۳۹۸ حدود ۱۰۰ هزار تن موز در سطح چهار  هزار و ۸۳۸ هکتار از اراضی استان های جنوبی کشور تولید و به بازار عرضه شد که نشان می دهد ۲۰ درصد نیاز کشور از این محل تامین می شود. 

این بدان معناست که ۴۵۰ هزار تن موز از محل واردات و نزدیک ۱۰۰ هزارتن از محل تولید داخلی است.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *