رونق کشت خطی در دیم‌زارهای مازندران برای فرار از خشکسالی

به گزارش ایرنا ، استفاده بهینه از رطوبت خاک ،آسان شدن مبارزه و از بین بردن علف های هرز ، افزایش تولید و کاهش مصرف بذر از دیگر مزیت های ردیف کاری و یا همان کشت خطی است که به اعتقاد کارشناسان در صورتی که در مازندران فراگیر شود قادر به ایجاد تحول اساسی در کشاورزی استان است.

کارشناسان جهاد کشاورزی می گویند که نتایج تحقیقات این نهاد متولی کشاورزی نشان می دهد از میان روش های مختلفی که برای کشت دیم گندم در مناطقی کم آب وجود دارد ، بهره گیری از دستگاه عمق کار یا خطی بهترین شیوه کشت این محصول به شمار می رود ؛ روشی که به کارگیری آن حالا برای مازندران پرباران هم به خاطر تغییر شرایط اقلیمی ضروری شده است و مسوولان جهاد کشاورزی نیز در پی ترغیب کشاورزان به این روش کشت هستند.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی مازندران در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: امسال ۵۴ هزار و ۵۲۶ هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت گندم رفته است که ۲۰ هزارو ۱۲۶ هکتار آن به صورت مکانیزه یا  همان روش خطی کشت شده است .  

خلیل حقیقی با بیان این که کشت گندم در سال جاری حدود ۵۵۰ هکتار بیشتر از سطح ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی در مازندران است ، افزود: در حال حاضر ۲۶هزار و ۱۶۰هکتار گندم به صورت آبی و ۲۸هزار و ۳۹۶هکتار به صورت دیم کشت شده است. 

وی با توضیح این که استقبال کشاورزان به کشت مکانیزه به روش خطی هر ساله رو به افزایش است، بیان داشت: از آن جایی که حدود ۶۰ درصد کشت گندم در استان دیمزار است و خطر خشکسالی نیز مهم ترین دغدغه گندمکاران محسوب می شود ، با انجام روش کشت خطی یعنی با قرار گرفتن بذر در عمق مناسبی از خاک،خطر سبز نشدن آن به حداقل می رسد.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به این که  امسال کشت خطی در دیمزارهای استان به هفت هزار و ۶۲۶هکتار و در کشت آبی به حدود ۱۲هزارو ۵۰۰هکتار رسیده است، گفت : تا کنون برای هر هکتار حدود ۲۰۰ کیلوگرم بذر گندم مصرف می شد ولی در روش کشت مکانیزه میزان مصرف بذر در هر هکتار با صرفه جویی ۵۰ کیلوگرمی به ۱۵۰ کیلو کاهش می یاید.

حقیقی یکنواختی سطح سبز مزرعه، پنجه زنی مناسب و همزمان رسی گیاه و افزایش تولید را از دیگر مزایای کشت مکانیزه خطی برشمرد و گفت:  الگو های مختلفی برای کشت گندم شامل کشت مسطح، دو و سه ردیف بر روی پشته در استان و کشور وجود دارد که با توجه به خشکسالی های اخیر در برخی مواقع کشاورزان برای آبیاری گندم در مراحل پایانی رشد با کم آبی مواجه می شوند.

وی همچنین یکی دیگر از کارکردهای دنباله بند های برای کشت خطی کاری محصولات غلات را کود دهی همزمان با کاشت بذر عنوان کرد و گفت: در این روش علاه بر مدیریت مصرف کود های شیمیایی تغدیه گیاه نیز به صورت دقیق و کامل انجام می شود.

رونق کشت خطی در دیم‌زارهای مازندران برای فرار از خشکسالی

کشش خطی کاری به کشت کلزا  
مدیر زراعت جهاد کشاورزی مازندران با بیان این که  امسال به دلیل بارندگی بسیار کم مهر ماه به رغم آمادگی کشاورزان شرایط برای کشت کلزا فراهم نشد ، گفت که طبق آخرین آمار ۹ هزار و ۵۰۰ هکتار قرارداد کشت کلزا منعقد شد که طبق بازدیدهای به عمل آمده اکنون ۹هزار  و ۱۵۰ هکتار آن سبز شده است.

حقیقی یکی از مزیت های کلزاکاری در مازندران طی سال جاری را کشت حدود سه هزارو ۵۰۰ هکتار به روش مکانیزه خطی کاری عنوان کرد و افزود : این روش کاشت سبب شد تا شاهد سطح سبز بسیار خوبی باشیم .

وی با بیان این که تعهد امسال کشت کلزا در مازندران ۲۴ هزار هکتار بوده است، تصریح کرد: به دلیل کاهش محسوس بارندگی در فصل کاشت این محصول استراتژیک ، سطح زیر کشت امسال نیز هماند سال قبل به کمتر یک سوم ابلاغیه و تعهد وزارت جهاد کشاورزی رسیده است.

حقیقی در عین حال با توضیح این که جا به جایی کشت کلزا ، گندم ، سویا و علوفه دامی بویژه شبدر در اراضی شرق مازندران که عمده کشت پائیزه استان در این مناطق انجام می شود ، یک امری طبیعی است ، بیان داشت : هر ساله حدود ۱۸۰ هزار هکتار از زمین های خشکه زاری و شالیزارهای استان زیر کشت انواع محصولات پاییزه از جمله گندم، جو، گیاهان علوفه ای، صیفی و سبزیجات می رود که در این میان جا به جایی بین کشت دانه روغنی کلزا ، گندم و شبدر در سطح  ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار هکتار که محور توسعه کشت پاییزه استان محسوب می شوند ، انجام می گیرد.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *