سازه‌های آبخیزداری در سیل اخیر ۲ هزار میلیون مترمکعب آب کنترل کردند

مسعود منصور روز چهارشنبه در جریان سفر به مناطق سیل‌زده جنوب استان کرمان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این هشت استان حدود چهار هزار و ۹۱۶ میلیون مترمکعب سیلاب داشتیم.

وی میانگین عملیات آبخیزداری استان های سیل‌زده کشور را ۲۵ تا ۳۰ درصد اعلام کرد و افزود: ۲ هزار میلیون مترمکعب آب را کنترل کردیم و نگذاشتیم به سیلاب تبدیل شود.

منصور ادامه داد: اگر این ۲ هزار میلیون مترمکعب آب کنترل نشده بود و به روان آب ها اضافه می شد میزان خسارت‌ها افزایش پیدا می کرد.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به آخرین وضعیت سازه‌های آبخیزداری استان های سیل‌زده اشاره و بیان کرد: اکنون ۷۵۰ میلیون مترمکعب آب پشت بندها داریم که معادل سه برابر سد امیر کبیر است.

وی افزود: این آب ها بتدریج به سفره های زیرزمینی نفوذ پیدا می کند که باعث تقویت چشمه سارها، قنات‌ها و چاه ها می شود.

منصور به سیلاب اخیر در جنوب کرمان نیز اشاره کرد و گفت: در جنوب کرمان طی سیل اخیر ۴۰۰ میلیون مترمکعب سیلاب داشتیم که با فعالیت های آبخیزداری ۲۰۰ میلیون مترمکعب روان آب مدیریت شد.

وی افزود: حجم این میزان روان آب یعنی با سازه‌های آبخیزداری نگذاشتیم این آب ها به سیلاب مخرب تبدیل شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: حدود ۷۰میلیون مترمکعب آب را در منطقه جنوب کرمان پشت بندها و سدها ذخیره کردیم.

سازه‌های آبخیزداری در سیل اخیر ۲ هزار میلیون مترمکعب آب کنترل کردند

منصور با بیان اینکه بازدیدهای دوره‌ای مستمر از ادارات کل منابع طبیعی استان ها انجام می شود، هدف از این سفر را بررسی وضعیت مناطق سیل زده و همچنین ارزیابی اثربخشی طرح های آبخیزداری جنوب کرمان در مقابل سیل اخیر برشمرد.

وی تصریح کرد: با توجه به سیل اخیر و بازدید معاون اول رییس جمهور، وزیران کشور و جهاد کشاورزی این بازدیدها در برنامه قرار گرفت.

منصور به همراه شماری از مدیران سازمان جنگل‌ها امروز وارد جیرفت شد و ابتدا به منظور ادای احترام به مقام شامخ شهدا در گلزار شهدای این شهر حضور یافت.

بازدید از طرح های آبخیزداری شهرستان جیرفت(ساردوئیه و دلفارد) و طرح جنگل کاری تل سیاه از برنامه های وی بود.

معاون وزیر و رییس سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه سفر خود در نشست شورای اداری اداره کل منابع طبیعی جنوب کرمان شرکت و با کارکنان این اداره دیدار و از نزدیک مسایل و مشکلات کارکنان را بررسی کرد.

شهرستان فاریاب و منوجان دیگر مقاصد سفر یک‌روزه رییس سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور است.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *