فعالیت‌های موسسه تحقیقات علوم شیلاتی در صید ترال جنبه تجاری ندارد

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «محمود بهمنی» درباره شروع گشت تحقیقاتی بررسی وضعیت ذخایر کف‌زی در آب‌های استان سیستان و بلوچستان منطقه چابهار که تحت عنوان شروع مجدد صید ترال کف مطرح شد، افزود: موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور براساس اساسنامه خود وظیفه تحقیق و بررسی درباره حیات گونه‌های مختلف (اعم از جانوری و گیاهی)، تحقیق و بررسی درباره میزان ذخایر، تعیین زمان و مکان مناسب صید و بهره‌برداری اصولی و منطقی از منابع آبزی، تحقیق و بررسی درباره ادوات و آلات صید و شناورهای صیادی، معرفی مناسب ترین روش استفاده از آن‌ها، تحقیق درباره روش‌های تکثیر و پرورش آبزیان واجد ارزش شیلاتی را برعهده دارد.

رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با بیان اینکه این موسسه با قدمت بیش‌از یکصد سال پژوهش در کشور، نقش مهم و اساسی را در توسعه شیلات کشور داشته‌ است، اظهار داشت: به طور مسلم توسعه شیلات، در طی چهار دهه گذشته منجر به افزایش تولیدات شیلاتی از حدود ۳۵ هزارتن در پیش از انقلاب به بیش از ۱.۲ میلیون تن فعلی شده است.

بهمنی تصریح کرد: از مهم‌ترین پروژه‌هایی که طی سی سال گذشته به‌طور مداوم و سالانه انجام‌گرفته، پروژه بررسی وضعیت ذخایر کف‌زی در آب‌های خلیج‌فارس و دریای عمان است که بخشی از نتایج انجام این پروژه شامل معرفی گونه‌های جدید برای صید، معرفی گونه‌های کمتر برداشت ‌شده، تعیین فصول صید برای گونه‌های مهم اقتصادی، تعیین میزان تغییرات در فراوانی گونه‌های مختلف و تعیین ممنوعیت‌های زمانی و مکانی صید برای معرفی گونه‌ ها است.

این مقام مسوول، گفت: نتایج این گشت تحقیقاتی به عنوان یک فعالیت حاکمیتی، پایداری در برداشت از ذخایر آبزی و پایداری اشتغال‌های ایجادشده در این بخش را در طی این سال‌ها رقم زده‌است. با توجه به حجم بالای تنوع گونه‌ای آبزیان کف‌زی در خلیج‌فارس و دریای عمان، گشت تحقیقاتی مذکور با صید ترال کف انجام می‌گیرد و به دلیل مدت زمان کوتاه تور کشی (حداکثر یک ساعت)، نه تنها خسارت زیست‌محیطی را در بر ندارد، بلکه به هیچ عنوان جنبه تجاری نخواهد داشت.

وی افزود: گشت تحقیقاتی مذکور با شناور تحقیقاتی فردوس یک در ایستگاه‌های ثابت از اعماق ۱۰ تا ۱۰۰ در طول سواحل خلیج فارس و دریای عمان در آب‌های استان سیستان و بلوچستان حداکثر ۲۵ روز، آب‌های استان هرمزگان حداکثر ۳۰ روز،  آب‌های استان بوشهر حداکثر ۲۵ روز  و آب‌های استان خوزستان حداکثر ۱۵ روز فعال خواهند بود.

به گزارش ایرنا، براساس ابلاغیه رییس سازمان شیلات ایران در آبان ماه سال ۹۹، صید ترال فانوس ماهیان به منظور برنامه آیش و پایش ذخایر گونه های سواحل جنوب کشور، به مدت دو سال ممنوع شد.

این اقدام به منظور مطالعه و ارزیابی بر روی ذخایر آبزیان و تصمیم‌گیری بر اساس مطالعات آینده در راستای بهره‌ برداری پایدار و بهینه فانوس‌ماهیان انجام شده است.

سال ۱۳۹۸  مجوز صید ۱۶ فروند کشتی و شناور صیادی غیرایرانی به دلیل تخلف از ضوابط صید فانوس ماهیان لغو و ابطال شد.

طبق ضوابط سازمان شیلات ایران، بیش از ۵۰ درصد سهام کشتی ترال باید دارای مالکیت ایرانی باشد.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *