مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران: بازار برنج تنظیم است/ ۱۵۰ هزار تن برنج دولتی را در بازار توزیع کردیم

یزدان سیف مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در واکنش به اینکه چرا با وجود توزیع ۱۵۰ هزار تن برنج در سه ماه اخیر قیمت برنج در بازار کاهش نیافت و حتی گران نیز شد، اظهار داشت: با گران فروشی برنج باید اصناف و دستگاه های نظارتی برخورد لازم را داشته باشند.

وی افزود: قیمت هر تن برنج پاکستانی ۹۸۰ دلار است که با در نظر گرفتن ارز نیمایی ۲۴ هزار  و ۲۰۰ تومانی،تعرفه گمرکی و سود وارد کننده ۲۷ هزار تومان در بندر میشود؛  با  احتساب سود عمده فروش و خرده فروش قیمت تمام شده هر کیلوگرم از این محصول باید در بازار ۲۹ هزار تومان تا ۳۱ هزار تومان باشد که به همین قیمت ها نیز به فروش میرسد.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران ادامه داد : بازار برنج تنظیم است اما قیمت تمام شده واردات برنج افزایش یافته است و در تمام فروشگاه های زنجیره ای برنج دولتی یافت می شود و حتی روی قیمت برنج ایرانی نیز تاثیر گذاشت.

وی تصریح کرد:  تجار، حتی نسبت به توزیع برنج توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران برای تنظیم بازار ناراحت هستند و ما توانسته ایم افزایش قیمت برنج را مهار کنیم در غیر این صورت قیمت برنج خارجی افزایش بیشتری پیدا می کرد.

سیف گفت: اقدامات ما برای تنظیم بازار برنج زمانی مشخص می شود که ما در بازار نباشیم؛ در ۲ تا ۳ ماه گذشته ۱۵۰ هزار تن برنج برای تنظیم بازار توزیع کرده ایم.

 

* بازار واردات برنج ایران متنوع شد

این مقام مسئول با بیان اینکه بازار واردات برنج ایران متنوع شد، اظهار داشت: بر اساس مصوبه صادره مقرر شده برنج های وارداتی از تایلند، اروگوئه و ویتنام نیز در کنار واردات برنج از هند و پاکستان انجام شود.

وی تصریح کرد: در گذشته استانداردهای بهداشتی به شکلی بود که عملا امکان واردات برنج عمده از هند وجود داشت که اکنون مقاصد وارداتی متنوع شده است و این محصول بر اساس استانداردهای جهانی وارد می شود.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *