مطالبات سیب‌زمینی کاران استان گلستان پرداخت شد

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، «سیدمحمد موسوی» افزود: در اجرای سیاست‌های حمایتی سازمان مرکزی تعاون روستایی از کشاورزان در پی کاهش قیمت محصول سیب زمینی در سطح کشور و احتمال ضرر و زیان کشاورزان، این سازمان با مجوز وزیر جهاد کشاورزی، مبادرت به خرید سیب زمینی تابستانه مازاد بر نیاز صنف، صنعت و صادرات، از کشاورزان استان گلستان بر پایه قیمت حمایتی هر کیلو ۱۷ هزار ریال کرد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ضمن اشاره به استقرار ۱۰ مرکز برای خریداری این محصول از کشاورزان در استان گلستان گفت: پنج هزار و ۷۰۰ تن  سیب زمینی طی ۷۰۷ محموله از کشاورزان استان خریداری و کل وجه سیب زمینی خریداری شده پرداخت شد.

موسوی درباره علت خرید این محصول اظهار داشت: در سال جاری بدلیل خشکسالی و بارش برف سنگین در اسفند ماه که باعث سرمازدگی سطح سبز محصول و صرف زمان برای جوانه زنی مجدد شد، برداشت این محصول در استان گلستان با تاخیر انجام و با محصول مناطق دیگر کشور مانند استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری همزمان شد که این امر موجب اشباع بازار و افت قیمت این محصول شد.

وی اضافه کرد: بر این اساس سازمان تعاون روستایی با خرید سیب زمینی (با قابلیت ماندگاری حداقلی) استان گلستان و جلوگیری از ورود بی رویه محصول مازاد به بازار، توانست قیمت این محصول را در سایر نقاط کشور نیز تنظیم و به نفع کشاورزان تعدیل کند تا از زیان کشاورزان سیب زمینی کار تابستانه در سطح کشور جلوگیری شود.

به گزارش ایرنا، به تازگی سید محمد موسوی مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در سفر خود به استان گلستان خواستار اصلاح ارقام کشت بهاره سیب زمینی این استان شد.

وی یکی از مشکلات عمده کشت سیب زمینی بهاره در استان گلستان را استفاده از ارقامی با درصد مصرف آب بالا، ماده خشک کم، پوست نازک و دوام بسیار کم برشمرد و افزود که به هیچ وجه برای کشاورزان، مصرف کننده و دولت صرفه اقتصادی ندارد.

حتی خریدهای تضمینی و توافقی به دلیل قدرت ماندگاری پایین این رقم و سریع الفساد بودن آن مشکلات فراوانی را ایجاد می کنند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *