نخستین ربات هوشمند شناسایی آلودگی رونمایی شد

ایسنا/همدان با همت جوانان پرتوان مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی همدان، از دستگاه شناسایی آلودگی در بطری صنایع غذایی بوسیله هوش مصنوعی رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، در مراسمی با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همدان، رئیس پارک علم و فناوری و جمعی از مسئولان صنایع و دانشگاه‌های همدان از ربات هوشمند شناسایی آلودگی در بطری‌های صنایع غذایی رونمایی شد.

مسئول هسته فناور الکترونیک پردازش سبز مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: این دستگاه با کمک پردازش‌های هوش مصنوعی قادر به شناسایی آلودگی در بطری‌های صنایع غذایی است که موجب افزایش تولید محصولات، کاهش آلودگی و ارتقای سطح کیفی محصولات می شود.

مجتبی اسماعیلی افزود: از این تکنولوژی پیشرفته در خط تولید شرکت‌های صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و نخستین نمونه آن در شرکت صنایع غذایی سحر همدان رونمایی شد.

وی تشریح کرد: به صورت سنتی افراد با استفاده از چشم ناخالصی‌ها را جداسازی می کردند که طبیعتا با کاهش دقت همراه بود اما به کمک این دستگاه آلودگی و ناخالصی‌های درون بطری‌های شیشه‌ای و ظروف مواد غذایی در بالاترین دقت ممکن شناسایی می‌شود.

اسماعیلی با بیان اینکه همه شرکت‌های مواد غذایی در سطح کشور می‌توانند از این فناوری استفاده کنند، اضافه کرد: این دستگاه به عنوان سامانه پردازش تصویر و هوش مصنوعی برای اولین بار در کشور پیاده‌سازی شده و کاربرد دارد و تولید صنایع غذایی را تا ۴ برابر افزایش می‌دهد.

مسئول هسته فناور الکترونیک پردازش سبز تصریح کرد: علاوه بر این خطای انسانی نیز حذف شده و ۹۹ درصد می‌تواند آلودگی‌های قبل و بعد از پرشدن محصول در بطری به کمک این ربات هوشمند شناسایی می‌شود و بطری معیوب را به صورت اتوماتیک از مدار تولید خارج می‌کند.

این مخترع جوان بیان کرد: دستگاه مذکور حاصل یک سال و نیم تلاش بر روی یک کار دانش بنیان است که هسته فناور الکترونیک پردازش سبز دانشگاه آزاد اسلامی همدان کار تحقیق و توسعه را به صورت علمی و در حوزه هوش مصنوعی بر روی آن انجام داده است و نخستین نمونه آن در کارخانه صنایع غذایی سحر همدان رونمایی شد.

اسماعیلی با اشاره به دقت فوق العاده بالای این ربات هوشمند عنوان کرد: دقت دستگاه بسیار بالاست به نحوی که یک دهم میلیمتر را در زمان ۰.۲ ثانیه تشخیص می‌دهد، یعنی حتی یک تار مو را هم تشخیص و از خطوط و شیارهای بسیار ریز شیشه تمایز داده و به این صورت آلودگی ها را حذف می کند.

وی تصریح کرد: در شرایط سنتی حداقل دو نفر نیرو لازم بود تا بر روی خط تولید حضور داشته باشند و با چشم غیرمسلح بطری‌ها را رصد کنند که البته امکان خطا هم وجود داشت.

اسماعیلی با اشاره به تفاوت های این محصول با نمونه خارجی تشریح کرد: در این ربات هوشمند از هیچ اشعه مضری استفاده نشده و با بینایی ماشین و هوش مصنوعی آلودگی ها را کشف می‌کند و نیاز به استفاده از اشعه نداریم و البته این دستگاه دقت بسیار بالاتری از نمونه های خارجی دارد.

وی افزود: دستگاه‌های نمونه خارجی خطوط و شیارهای باریک موجود در بطری ها را گاهی به اشتباه آلودگی تشخیص می‌دهند که این امر در دستگاه پردازش تصویری وجود ندارد، ضمن اینکه دستگاه ما سرعت فوق العاده بالایی در بحث پردازش تصویری دارد.

اسماعیلی با اشاره به هدف گذاری‌های بعدی هسته فناور مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی همدان اشاره کرد: بنا داریم این محصول را به عنوان محصول دانش بنیان توسعه دهیم و آن‌را جهت  صدور به کشورهای دیگر آماده کنیم و در این مسیر بازارهای صادراتی کشورهایی که در حوزه ی صنایع غذایی فعال هستند را مد نظر قرار داده‌ایم.

مسئول هسته فناور الکترونیک پردازش سبز دانشگاه آزاد  اسلامی همدان در پایان خاطرنشان کرد:  فرایند هوش مصنوعی و یادگیری ماشین مقوله علمی جدیدی در دنیا به حساب می‌آید و بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز فاقد این تکنولوژی هستند و امیدواریم  توسعه این محصول باعث ایجاد اشتغال کیفی در کشور شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.