نماینده مجلس: میز ملی حل مشکلات خرما تشکیل می‌شود

به گزارش ایرنا، ابراهیم رضایی روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: میز خرما با حضور مدیران ارشد وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، امور خارجه و نیز بانک مرکزی و مسئولان سازمان توسعه تجارت تشکیل خواهد شد.

وی با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته برای بهبود وضعیت خرما بیان کرد: پارسال به دنبال شیوع کرونا بسیاری از کشورها مرزهای خود را به روی برخی محصولات بستند و این موضوع تنها مربوط به خرما نبود و بخش عمده تولیدات کشاورزی راهی برای صادرات نیافتند.

رضایی ادامه داد: در نتیجه این محدودیت صادراتیریال برخی از محصولات از جمله خرما در انبارها و سردخانه‌ها روی دست کشاورزان ماند.

وی عنوان کرد: پارسال تلاش گسترده‌ای از طریق وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، امور خارجه، بانک مرکزی، سازمان توسعه تجارت برای صادرات خرما و رونق بازار فروش خرما انجام شد اما این تلاش‌ها برای رسیدن به نتیجه مطلوب کافی نبود.

وی از حذف تعرفه‌های صادرات خرما برای بهبود روند صادرات خبر داد و گفت: در داخل کشور نیز پیگیری‌هایی از طریق نهادهایی مانند نیروهای مسلح  صورت گرفت تا خرمای کشاورزان دشتستان را خریداری کنند و همچنین بازارهایی در پایتخت و دیگر شهرهای بزرگ برای عرضه مستقیم خرمای این شهرستان فراهم شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با وجود این اقدام‌ها که بخشی از خرمای دشتستان را روانه بازارهای داخلی و خارجی کرد، هنوز بخشی از خرمای مردم در سردخانه‌ها باقی مانده و راهی به بازارها نیافته است.

رضایی با اشاره به اینکه در گذشته بخشی از خرمای دشتستان به عراق صادر می‌شد، ادامه داد: به دنبال جلوگیری از این صادرات با نایب رئیس مجلس عراق برای تسهیل در صادرات خرمای دشتستان به این کشور مذاکره شد که وی اعلام داشت عراق ورود هر کالایی را که در داخل این کشور تولید می‌شود، ممنوع کرده‌است.

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی از پیگیری برای یافتن مشتریان جدید خرما از طریق دستگاه سیاست خارجی خبر داد و بیان کرد: شاید در کوتاه مدت نتوان همه مشکلات حوزه نخل و خرما را برطرف کرد، ولی خوشبین هستیم که رفته رفته وضعیت بازار خرمای استان و بویژه شهرستان دشتستان بهبود پیدا کند.

استان بوشهر با ۶ میلیون اصله نخل سالانه حدود ۱۶۰ هزار تن تولید خرما دارد.

شهرستان‏‌های دشتستان، تنگستان و جم قطب‎ های اصلی تولید خرما در این استان هستند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *