وزیرنیرو دربازدید از سدنرگسی فارس: روند اجرای این سد رضایت‌بخش نیست

وزیر نیرو  پنجشنبه در حاشیه بازدید از سد نرگسی در شهرستان کازرون در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:سد نرگسی از جمله سدهای کلیدی و مهم در این شهرستان است و ۷۰ درصد پیشرفت دارد، با مجری و پیمانکار این طرح صحبت شده است و تلاش می شود طرح سد نرگسی سرعت قابل قبولی بگیرد، تمام تلاش ها معطوف به این است که سد نرگسی تا پایان سال آینده به مرحله آبگیری برسد و به مرور بهره برداری شود.

علی اکبر محرابیان افزود:  اجرای شبکه آبیاری زیر دست سد هم در برنامه قرار دارد، سال آینده خط انتقال و توزیع آب سد هم اجرا می شود تا آب آشامیدنی حاصل از سد و آب مورد نیاز برای زمین های کشاورزی تامین گردد.

وزیر نیرو همچنین در بازدید از تصفیه خانه فاضلاب شهرستان کازرون گفت: تصفیه خانه فاضلاب هم مورد بازدید قرار گرفت ، این تصفیه خانه در مراحل پایانی قرار دارد و در ماه‌های آینده به بهره برداری خواهد رسید.

محرابیان از بیمارستان در حال ساخت هم دیدن کرد و گفت: بیمارستان این شهرستان هم از سالها قبل شروع شده است و مردم گلایه مند هستند بیش از ۱۰ سال از عملیات اجرایی ساخت آن می گذرد و پیشرفت اندکی دارد،در مصوبه سفر ذکر شده تا با پیگیری ها عملیات اجرایی  بیمارستان شتاب بگیرد.

۴۰۰ میلیون متر مکعب آب سهم فارس از دریا 

وزیر نیرو در باره طرح انتقال آب از خلیج فارس به استان فارس هم گفت:  در قالب انتقال آب به فلات مرکزی برای مصارف صنعت و شرب آب از دریا به فارس می رسد ،  فارس تخصیص اولیه در این طرح دارد ، در نشست های تخصصی میزان تخصیص افزایش یافته و ۴۰۰ میلیون متر مکعب در سال است که در سه مسیر شرقی ، غربی و میانی انجام می شود.

وی ادامه داد : ۸ شرکت برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده اند ، تامین آب استان فارس از سیاست های اصلی وزارت نیرو است که با تامین آب از دریا ، انتقال آب و تامین آب از سدها آب مورد نیاز تامین می گردد.در استان فارس ۱۴ مصوبه آب برق و فاضلاب داریم که اگر به تصویب برسد اعلام خواهد شد .

سد مخزنی نرگسی در شهرستان کازرون و بر روی شیرین رود از سرشاخه های دالکی در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی کازرون و ۶۰ کیلومتری جنوب غربی شهر شیراز واقع شده است که  کنترل سیلاب و جلوگیری از خسارتهای سالیانه در پایین دست ، تامین آب شرب شهرستانهای کازرون فراشبند و بخشی از استان بوشهر ۳۷ میلیون متر مکعب در سال ، تامین حقابه زیست محیطی رودخانه و انتقال آب به دریاچه پریشان و احیای آن به عنوان بزرگترین دریاچه آب شیرین در ایران و تامین آب صنعت جنوب استان فارس به میزان ۴۵ میلیون متر مکعب در سال از اهداف اجرای این سد است 

تامین حقابه کشاورزی پایین دست و بهبود اراضی کشاورزی به میزان ۷ هزار  هکتار و تولید نیروی برق آبی به میزان ۴۸ گیگاوات ساعت در سال از دیگر اهداف این سد در حال ساخت است.

  قرارداد اجرای سد نرگسی در سال ۸۹ به مبلغ ۹۹۱ میلیارد ریال شامل سد مخزنی ، بند تنظیمی و ۳ واحد نیروگاه برق آبی به ظرفیت ۲ واحد هر یک ۶.۲۵مگاواتی و یک واحد ۲.۵ مگاواتی  از طریق مناقصه به مدت ۶۰ ماه به قرار گاه خاتم الا نبیاء  موسسه فجر واگذار شد و هم اکنون با پیشرفت حدود ۵۶ درصد در حال اجراست.

این سد در ۴۵ کیلومتری جنوب کازرون واقع شده‌است. سد نرگسی به صورت خاکی با هسته رسی است. ارتفاع تاج این سد در حال ساخت از پی، ۸۰ متر وطول تاج آن ۶۰۰ متر است. حجم مخزن آن ۱۱۳ میلیون متر مکعب و حجم آب تنظیمی سالانه آن ۲۲۶ میلیون متر مکعب است.

وزیرنیرو دربازدید از سدنرگسی فارس: روند اجرای این سد رضایت‌بخش نیست

محرابیان وزیر نیرو پنجشنبه برای دیدار با مردم شهرستان نوبنیاد کوهچنار و بازدید از طرح سد نرگسی و تصفیه خانه فاضلاب شهرستان کازرون فارس و همچنین بازدید از بیمارستان ۲۰۶ تخت خوابی کازرون وارد این دو شهرستان شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، محرابیان در سفر به استان فارس همچنین در شهرستان نوبنیاد کوهچنار در غرب فارس با مردم این شهرستان دیدار خواهد کرد.

بازدید از پروژه سد نرگسی در شهرستان کازرون، ادای احترام به مقام شامخ شهدای این شهرستان ، بازدید از تصفیه خاه فاضلاب شهرستان کازرون و بازدید از بیمارستان ۲۷۰ تخت خوابی این شهرستان در برنامه سفر وزیر نیرو گنجانده شده است.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.