١.٧ هزار میلیارد ریال مطالبات گندم‌کاران استان سمنان پرداخت شد

محمد باقر منوچهری روز جمعه در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: بیش از ۳۸ هزار و ۹۳۰ هزار تن گندم تاکنون از سوی شرکت غله و خدمات بازرگانی استان سمنان از گندم‌کاران خریداری شد.
وی ادامه داد: ارزش گندم های خریداری شده در استان سمنان یکهزار و ۹۵۷ میلیارد و ۶۲۸ ریال برآورد می شود که تا نوزدهم تیر به طور متوسط حدود ۹۱ درصد از مطالبه گندمکاران استان نیز پرداخت شد.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سمنان خاطرنشان کرد: خرید تضمینی گندم در استان از اواخر بهار از غرب استان شامل شهرستان‌های گرمسار و آرادان آغاز شد و اکنون خرید گندم در مناطق شرقی استان مانند کالپوش میامی، شاهرود و دامغان همچنان ادامه دارد.
وی با بیان اینکه برداشت گندم در گرمسار و آرادان به پایان رسید، اظهار داشت: ۱۰ هزار و ۹۲۷ تن از کشاورزان گرمساری، و هفت‌هزار و ۱۱۸ تن از کشاورزان آرادانی، گندم خرید تضمینی شد.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سمنان اضافه کرد: تاکنون ۹۶۴ تن گندم از کشاورزان شهرستان سمنان، چهار هزار و ۱۶۶ تن از کشاورزان شاهرودی، به صورت تضمینی خریداری شد.
منوچهری یادآور شد: ۲۳۳ تن گندم خرید تضمینی در استان سمنان مربوط به شهرستان سرخه، یکهزار و ۶۹۰ تن مربوط به شهرستان دامغان و ۱۳ هزار و ۸۲۹ تن مربوط به شهرستان میامی است.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سمنان گفت: طبق مصوبه جدید شورای عالی اقتصاد از یکم اردیبهشت‌ ۱۴۰۰ ، قیمت هر کیلوگرم گندم خرید تضمینی به پنج‌هزار تومان رسید، این قیمت پیش از این هر کیلوگرم گندم ۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود.
به گزارش ایرنا، در سال ۹۹ مقدار خرید تضمینی گندم از کشاورزان ۳۱ استان به هشت میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسید که ارزش ریالی گندم‌های خریداری شده بیش از ۲۰۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال بود.
امسال بر اساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی، ۶ میلیون و ۱۵۲ هزار هکتار زمین زراعی زیر کشت گندم رفته که نسبت به سال گذشته کشت این محصول ۲.۳ درصد افزایش داشته است.
۳۲ هزار و ۲۴۰ هکتار مجموع کشت گندم در استان سمنان به روش دیم و آبی است که از این وسعت ۲۱ هزار و ۵۴۰ هکتار مربوط به کشت گندم آبی و ۱۰ هزار و ۷۰۰ هکتار مربوط به کشت دیم است.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *