«پویش کیفیت محصولات غذایی» راهی به سوی افزایش آگاهی جامعه

ایسنا/مازندران اعضای «پویش کیفیت محصولات غذایی» معتقدند این پویش از آنجا که بر پایه باورها و نظرسنجی مردمی و نظر متخصصین صنعت و کارشناسان شکل گرفته است می تواند به افزایش آگاهی جامعه درباره کیفیت محصولات غذایی کشور کمک شایانی کند و اثرگذاری مطلوبی داشته باشد.

رئیس اداره آموزش اداره کل استاندارد مازندران در نشستی در مازندران و در هلدینگ واستریوش با بیان اینکه پویش کیفیت محصولات غذایی فعالیت جمعی از علاقه مندان با سرلوحه قراردادن مسئولیت اجتماعی است گفت: در این پویش همه افراد به صورت همسان و همگام فعالیت می کنند.

سیدرضا حجازیان به نحوه شکل گیری پویش اشاره کرد و گفت: در ابتدا با جمع آوری نظر سنجی از عموم (اقشار متنوع مردم) بالغ بر ۱۲۰ باور که مردم درباره مصرف مواد غذایی دارند اخذ شد؛ مثلا مردم باور دارند که شیرهای تتراپاک حاوی نگهدارنده است و یا سفیدی شیر فروشگاه ها نسبت به شیر خام دامداری ها ناشی از وجود وایتکس است.

حجازیان اضافه کرد: در گام بعدی، بر اساس توانایی این پویش پیرامون باورها و شایعات، چالش ها و راهکارها بحث و بررسی و مطالعه صورت گرفت. این موارد نقطه آغازین فعالیت پویش بود.

وی با بیان اینکه در مرتبه بعدی صداقت در تفکر و شفافیت در بیان را سرلوحه قرار دادیم افزود: نمی خواهیم همانند فعالیت های ژورنالیستی با القای هیجانات تشویش برای مردم ایجاد کنیم بلکه قصد داریم در این پویش با بیانی علمی، ساده و قابل فهم صحبت کنیم.

رئیس اداره آموزش اداره کل استاندارد مازندران اظهار کرد: اساس فعالیت ما قرارگیری دانشگاه در کنار صنعت و دستگاه نظارت و متخصصان و انجمن ها کنار یکدیگر است تا با زبان ساده و عامه پسند و برخلاف تجربه های تبلیغاتی اجازه دهیم اساتید دانشگاه و جامعه پزشکی که حرفشان خریدار دارد این موضوعات را بیان کنند.

حجازیان گام بعدی در معرفی پویش را انتشار مطالب عنوان کرد و گفت: فضای مجازی، اخبار، رسانه و متدهای اطلاع رسانی متعددی مورد بررسی قرار گرفت و بر اساس نظر سنجی اولویت انتشار مطالب در فضای مجازی انتخاب شد.

وی با بیان اینکه بسیاری از باورهای احصا شده جامعه آماری باورهای درستی بودند گفت: ما تکیه بر راستی و درستی پیام خود نداریم، ما اطلاعات را از منابع مختلف مانند کارشناس، مسئول و متولی امر و صنعت کانالیزه کرده و در اختیار قرار می دهیم و حق انتخاب را در پویش به مردم واگذار می کنیم و اجبار در پویش ما معنایی ندارد. حق انتخاب با مشتری است، نه اینکه گفته شود حق با مشتری است.

در ادامه این نشست، رحیم رستمی یکی دیگر از اعضای پویش کیفیت محصولات غذایی درباره اهمیت اجرای آن گفت: ما در دنیایی زندگی میکنیم که چیزی قابل پیش بینی نیست، قیمت ها در کشور روز به روز در حال تغییر است، حتی حال و احوال ما روزانه در حال تغییر است. بنابراین ما نیاز داریم بر سر مباحث و موضوعات گفت و گو کنیم. دانشگاه باید صنعت را ببیند، صنعنت باید جامعه را ببیند، ما به معنای مصرف کننده قلک صنعتگران نیستیم.

رستمی اهداف نهایی پویش را اینگونه تشریح کرد: اهداف نهایی ما این است که آگاهی جامعه افزایش یابد. مصرف کننده نیز باید مطالبه گر باشد، مسئولیت اجتماعی ما می تواند به کامل شدن گفت و گوها و تکامل افراد بیانجامد. این همان کاری است که در رسانه انجام نشده است.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر پویش منقطع شود چه رخ خواهد داد اظهار کرد: اگر قرار است چندین سال آینده را حسابگری کنیم و پیش بینی کنیم چه اتفاقاتی رخ خواهد داد، هیچ قدمی برداشته نخواهد شد. اما تا آنجایی که عقل حکم می کند ما پیش بینی های لازم را کردیم و پویش بر مبنای افراد پایه گذاری نشده است.

رستمی افزود: ما در قالب این پویش مطلبی را به اشتراک می گذاریم تا اثرپذیری آن در جامعه لمس شود. ما باید بر اساس قاعده مسئولیت اجتماعی خود پرسش گر و مطالبه گر باشیم. وقتی متولیان کار خود را به درستی انجام نمی دهند نیاز به وجود چنین پویشی الزام آور می شود.

این عضو پویش کیفیت محصولات غذایی با بیان اینکه ما مسئولیت کسانی را به دوش می کشیم که در انجام وظایف خود کوتاهی کردند و افزود: مسئولیت کنونی ما شرح وظایف چند دستگاه است که منفعل عمل کرده اند. صداوسیما با بودجه کلان خود، غذا و دارو، سردرگمی چندین ساله وزرات بهداشت گوشه ای از این نهادها هستند، مسئولان خود از وضع موجود شاکی هستند و خود مسئولان در بلبشوی ساخته شده دخیلند.

وی پرسشگری و مطالبه گری و گفت و گو پیرامون موضوعات را هدایتگر و کمک رسان توصیف کرد و افزود: انتقاد به جامعه رسانه وارد است اینکه با رفتار پوپولیستی به مسائلی پرداختند که اهمیت نداشت. چه چیزی ضروری تر از اینکه دانش آموز مناطق کم برخوردار برای تغذیه شیر مدرسه ندارد. ضروری تر از این که شما با پیشگیری اکنون می توانید مافیای درمان را دور بزنید و دیگر نیاز به مقابله نیست. این را دیالوگ پیرامون موضوعات و تفسیر دانش و تحلیل آن منتشر می کند.

رستمی با انتقاد از اینکه ما مردم کتاب نخوان تحلیل را رها کردیم و منتظریم که دیگران برایمان تصمیم بگیرند گفت: اگر فکر می کنیم شیر مدرسه باید مورد توجه قرار گیرد آن را برای جامعه نشر دهیم و دولت موظف است دنبال سازوکار آن باشد چراکه بچه محصل قادر به فهم موضوع نیست و زمانی درک می کند که اثر سوء تغذیه بعد از ۱۰ سال دیگر مشاهده شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.