گلستان دارای رتبه اول مبارزه تلفیقی با آفات گندم در کشور است

کیانوش حق‌نما روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: رونق بخش کشاورزی جزو الزامات توسعه عمومی کشور به شمار می رود که گسترش و پیشرفت آن نیازمند اتخاذ راهبردهای اصولی و درست است.

وی بیان کرد: از طرف دیگر ضـمن تلاش برای دستیابی به عملکرد بالا و کیفیت مطلوب تولیدات کشاورزی، باید توسـعه پایدار نیز مورد توجه بهره برداران قرار بگیرد زیرا استفاده بی رویه از حشره کش ها اثرات جانبی زیادی مانند برجای ماندن بقایای حشره کش روی محصولات و مقاومت حشره نسبت به آفت کش ها، افزایش مرگ و میر حشرات مفید ناشی از مسمومیت ها را به دنبال خواهد داشت.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان ادامه داد: آفت کش ها بیش از ۳۰ درصد در مبارزه با آفات کشاورزی نقش مثبت دارند اما اگر استفاده از این سموم با استفاده از علم و دانش روز همراه نباشد خسارت سنگینی را به بار خواهد آورد که نمونه آن مشکلات کشاورزان استان فارس با طغیان کرم غوزه است.

وی گفت: سیاست جهاد کشاورزی گلستان، مدیریت تلفیقی آفات شامل کنترل زراعی، مکانیکی، بیولوژیکی و شیمیایی است و هیچکدام از این راه ها به تنهایی کارایی مناسب نخواهند داشت و تلفیق این دستورالعمل می تواند در مبارزه با آفات موثر باشد.

حق نما به کشاورزان و باغداران توصیه کرد: با مشورت و همفکری مسئولان مراکز خدمات جهاد کشاورزی و کلینیک های گیاه پزشکی برای رفع آفات و بهبود شرایط محصول خود تصمیم بگیرند و از تهیه سم بصورت مستقیم و خودسرانه از کارگزاران و فروشندگان سموم کشاورزی خودداری کنند.

کشاورزان گلستان در تولید گندم رتبه دوم، کلزا رتبه اول و جو و چغندر قند نیز در جایگاه برتر در کشور قرار دارند.

استان گلستان افزون بر ۲۲۰ هزار بهره بردار کشاورزی دارد که حدود ۱۵۰ هزار آنها در حوزه زراعی و باغی فعالیت داشته و بیش از ۹۰ درصد آنها خرده مالک با مدیریت حداکثر چهار هکتار زمین هستند.

بهره برداران کشاورزی گلستان سال زراعی گذشته پنج میلیون و ۴۰۳ تن محصول کشاورزی تولید کردند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *