۲۷ حوضچه ذخیره آب برای استفاده دام در کنار رودخانه کرخه احداث شد

وحید قاسمی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود:این حوضچه‌های ذخیره آب برای دوش دام‌ سنگین و سیراب کردن دام سبک در زمانی که حجم آورد رودخانه کرخه کاهش می‌یاید مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی گفت:از دستگاه‌های مه پاش در محل استقرار گاومیش‌ها در مناطق غرب خوزستان که در هفته‌های اخیر با تنش آبی رو به رو بودند نیز استفاده خواهد شد.
ژنتیک دام گاومیش که تعداد آنان در خوزستان به حدود ۹۰هزار راس می رسد به گونه‌ای است که به دلیل نداشتن غدد عرق ساز، برای خنک شدن باید در آب باشد درغیر این صورت دچار سوختگی و بیماری‌ پوستی شده و در نهایت تلف می‌شود.
در هفته های اخیر مواردی از تلف شدن تعدادی گاومیش در مناطق غربی خوزستان و تالاب هورالعظیم گزارش شده که قرار است بخشی از غرامت دام توسط ستاد اجرایی فرمان امام(ره) پرداخت شود.

کاهش سطح رودخانه کرخه که در هفته‌های اخیر تشدید شد نگرانی زیادی برای گاومیش داران غرب خوزستان که به آب این رودخانه به شدت وابسته هستند ایجاد کرده بود.

۱۵۰۰ تن خوراک دام به صورت رایگان درغرب خوزستان توزیع می‌شود
مدیر امور دام جهاد کشاورزی خوزستان گفت:یک هزار و ۵۰۰ تن خوراک دام به صورت رایگان بین دامداران سه شهرستان حمیدیه ، دشت آزادگان و هویزه توزیع می‌شود.
وی افزود: این میزان خوارک دام به تدریج در ماه جاری بین دامداران و به تناسب نیاز آنان توزیع خواهد شد تا بخشی از نگرانی دامداران ناشی از تلفات دام بر اثر خشکسالی و کمبود علوفه درمنطقه برطرف شود.
قاسمی ادامه داد: در قراردادی که با سه کارخانه تولید خوراک دام منعقد شده  خوراک دام حاوی جو، ذرت، کنجاله سویا ، سبوس و مکمل ویتامینه و معدنی به صورت رایگان  بین دامداران سه شهرستان هویزه، دشت آزادگان و حمیدیه توزیع می‌شود.
وی گفت: توزیع خوراک دام یارانه دار تا رفع نگرانی ناشی از تنش آبی در مناطق یاد شده ادامه خواهد داشت.
به گزارش ایرنا کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی روز شنبه در نشستی با مدیران و معاونان جهادکشاورزی بر تامین آب و خوراک دام و زمین‌های کشاورزی در غرب خوزستان و پایین دست رودخانه کرخه تاکید کرده بود.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری روز جمعه برای یک سفر ۲ روزه به منظور بررسی آثار کم آبی و خشکسالی و راه‌های برون رفت از این مشکلات وارد خوزستان شد و از سد کرخه که تامین کننده اصلی مناطق غرب خوزستان است دیدن کرد.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *