تحقق ۱۰۶ درصدی برنامه بازرسی استاندارد در استان اردبیل

به گزارش خبرنگار مهر، هاشم علایی بعد از ظهر یکشنبه در بازدید از مراحل اجرای طرح استانداردهای اجباری در اردبیل اظهار کرد: سال گذشته بر اساس برنامه زمان‌بندی ابلاغی از سوی سازمان ملی استاندارد ایران و در قالب طرح اجرای هماهنگ استانداردهای اجباری (طرح طاها) ۶ هزار مورد بازرسی از مراکز عرضه و توزیع کالا در این استان انجام شد.

وی تصریح کرد: این بازرسی‌ها در قالب طرح کنترل بازار و با هدف حفظ سلامت و ایمنی جامعه، ملموس کردن حضور استاندارد در جامعه و اعتمادسازی و ارتقا کیفیت محصولات توسط شرکت‌های بازرسی تأیید صلاحیت شده و کارشناسان استاندارد انجام شد.

مدیرکل استاندارد استان اردبیل با اشاره به تحقق ۱۰۶ درصدی برنامه بازرسی استاندارد در استان اردبیل نسبت به برنامه عملیاتی مصوب سال گذشته گفت: سال گذشته در قالب طرح طاها، ۱۷۹ مورد نمونه‌برداری و آزمون فرآورده‌ها از مراکز عرضه و فروش کالا در بخش صنایع غذایی و کشاورزی، نساجی و چرم، بسته‌بندی و سلولوزی، خودرو و نیروی محرکه، مهندسی پزشکی، ساختمانی و معدنی، ایمنی، سلامت، انرژی و محیط زیست، مکانیک و فلزشناسی و فلزات گران‌بها انجام شد.

علایی افزود: با اعتبار تخصیص یافته از سوی سازمان ملی استاندارد ایران برای نمونه‌برداری طرح اجرای هماهنگ استاندارد (طاها) کالاهای مشمول مقررات استاندارد اجباری از سطح بازار خریداری و در آزمایشگاه‌های همکار و آزمایشگاه‌های اداره کل مورد آزمون قرار می‌گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: در این بازرسی‌ها، کارشناسان اداره کل و کارشناسان شرکت‌های بازرسی تأیید صلاحیت شده، به واحدهای صنفی مراجعه کرده و کالاهای مشمول استاندارد اجباری فاقد علامت استاندارد یا فاقد کد ۱۰ رقمی و یا مشکوک به جعل علامت استاندارد را شناسایی، توقیف و جمع‌آوری می‌کنند و در صورت لزوم طبق مقررات سازمان ملی استاندارد ایران برخورد قانونی می‌شود.

مدیرکل استاندارد استان اردبیل اضافه کرد: تعداد ۳۱۲ واحد تولیدی با ۶۹۷ فرآورده و محصول در زمینه تولید مصالح ساختمانی، صنایع غذایی و کشاورزی، صنایع شیمیایی، مکانیک فلزشناسی، بسته‌بندی و سلولزی، انگ فلزات گرانبها، برق، نساجی و مهندسی پزشکی در استان اردبیل زیر پوشش اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی قرار دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.