تولیدات مشاغل خانگی نیازمند بسته‌بندی مناسب است

ایسنا/اصفهان یک فعال حوزه مشاغل خانگی در اصفهان با اعتقاد بر اینکه در حوزه بسته‌بندی کالاها بسیار ضعیف هستیم، گفت: مسئولان باید به جای دادن وام و کمک های مقطعی نسبت به رشد زنان فعال در حوزه مشاغل خانگی اهمیت دهند.

رقیه رفیعی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در حال حاضر در بخش بافت گلیم، پرتز مو و … در حوزه مشاغل خانگی فعال هستم و در این راه آموزش می دهم، اظهار کرد: برخی زنان عادت کرده اند که از آسان ترین مسیر به آنها کمک شود، در حالیکه آموزش حوزه های مختلف مشاغل خانگی می تواند به خودکفایی آنها کمک کند.

وی با اعتقاد بر اینکه در شرایط اقتصادی امروز زنان خانه دار باید استقلال مالی داشته باشند، تاکید کرد: متاسفانه برخی زنان در خانه به دنبال شغلی با درآمد آنچنانی هستند، در حالیکه این تفکر اشتباه است، بنابراین در ابتدا باید فرهنگ سازی شود که زنان در درجه نخست حرفه و مهارتی را در کنار انجام امورات منزل آموزش و انجام دهند.

این فعال حوزه مشاغل خانگی در اصفهان با بیان اینکه برخی قوانین و مقررات مانعی پیش روی فعالیت مشاغل خانگی است، گفت: بخش های مختلف به جای اینکه دست فعالان مشاغل خانگی و پشتیبان‌های آن را بگیرند، بعضا افراد را به عقب هل می دهند، البته بعضا با پرداخت تسهیلات به برخی فعالیت ها کمک به راه اندازی این دسته از مشاغل می شود.

وی همچنین به ضرورت مدرک های فنی حرفه ای اشاره کرد و گفت: در کشورهای اروپایی داشتن مدارک فنی و حرفه ای دارای ارزش و اعتبار است، اما در ایران به این مدارک بها داده نمی شود، در حالیکه داشتن مدرک های فنی حرفه ای می تواند به توسعه مشاغل خانگی و بهبود کیفیت تولیدات آن کمک کند.

رفیعی افزود: از سوی دیگر افرادی که وارد حوزه مشاغل خانگی می شوند، باید براساس استعدادشان شناسایی، آموزش و در ادامه به آنها کمک شود.

وی با اشاره به اینکه برای توسعه مشاغل خانگی باید نسبت به توانمندسازی و توسعه مهارت افراد از طریق آموزش پیش رویم، تاکید کرد: ایجاد بازارچه های دائمی فروش برای عرضه تولیدات مشاغل خانگی می تواند به توسعه این دسته مشاغل و فروش آنها کمک کند.

این فعال حوزه مشاغل خانگی در اصفهان ادامه داد: از سوی دیگر مسئولان باید به جای دادن وام و کمک های مقطعی نسبت به رشد زنان فعال در حوزه مشاغل خانگی اهمیت دهند و در نهایت باید تسهیلات به افرادی تخصیص یابد که توانایی به کارگرفتن و جذب افراد دیگر به حوزه مشاغل خانگی را داشته باشند و معتقدم این اعتبارات نباید به افراد تازه کار تخصیص یابد.

وی با اعتقاد بر اینکه تولیدات مشاغل خانگی در یک منطقه قابل عرضه و فروش در تمام استان ها و حتی خارج از کشور برای صادرات است، اما باید توجه داشت که ما همچنان در حوزه بسته بندی کالاها بسیار ضعیف هستیم.

رفیعی درباره طرح توسعه مشاغل خانگی، اظهار کرد: در حال حاضر کمک هایی که در قالب این طرح می شود، به صورت آموزش در فضای مجازی است و معتقدم با گذشت زمان از اجرای این طرح شاهد معایب و مزایای آن خواهیم بود.

انتهای پیام

منبع خبر: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *