کرمانشاه نیازمندصنایع تبدیلی برای فرآوری وبسته بندی گیاهان دارویی

انشالله کولانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در استان کرمانشاه صنایع بسته‌بندی و فرآوری گیاهان دارویی وجود ندارد و از گیاهان دارویی در صنعت داروسازی استفاده می‌شود و در ۲ سال گذشته کنگر و صمغ درختان بنه به عراق و برخی از کشورهای عربی به صورت خام صادر شدند.

وی افزود: برای آنکه صنعت فرآوری و بسته‌بندی گیاهان دارویی را بتوانیم در استان راه‌اندازی کنیم و محصولات فرآوری شده را صادر کنیم نیاز به اعتبارات استانی و ملی و اختصاص اراضی کم‌بازده کشاورزی به کشت گونه‌های گیاهان دارویی است.

مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه تصریح کرد: کشت گیاهان دارویی از نظر اقتصادی نسبت به سایر کشت‌های محصولات کشاورزی صرفه بیشتری برای بهره‌بردار دارد و از نظر ارزش غذایی نیز تأثیر زیادی در تولید گوشت و لبنیات سالم دارد.

کولانی بیان کرد: در کل عرصه‌های منابع طبیعی استان کرمانشاه، گیاهان دارویی، خوراکی و صنعتی رویش دارند اما به طور دقیق می‌توان رویشگاه این گیاهان را حدود ۲ هزار هکتار برآورد کرد.

وی با اشاره به نقش مهم گیاهان دارویی و خوراکی در سفره غذایی مردم، گفت: برخی از این گیاهان در معرض انقراض قرار دارند و باید حفاظت و احیا شوند و در مواردی نیز باید گیاهان دارویی توسعه یابند و مردم را به مشارکت در توسعه کشت گیاهان دارویی تشویق کرد.

کولانی خاطرنشان کرد: سیاست‌های سازمان جنگل‌ها و ادارات کل منابع طبیعی بر توسعه کشت گیاهان دارویی است و می‌توان در این موارد از همکاری و مشارکت مردم نیز استفاده کرد.

مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه در خصوص توسعه کشت انواع گونه‌های گیاهان دارویی و خوراکی، افزود: در سال ۹۷ حدود ۲۰۰ هکتار کشت گونه‌های گیاهی در عرصه‌های منابع طبیعی استان کرمانشاه وجود داشت که در حال حاضر به ۲ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی رسیده است.

کولانی گفت: گونه‌های گیاهان دارویی و خوراکی که در عرصه‌های منابع طبیعی استان کرمانشاه وجود دارند شامل آویشن، کنگر، موسیر، آنغوزه، ریواس، پیچک کوهی و سورانه بوده و گونه‌های جنگلی از قبیل بنه، زالزالک، گلابی جنگلی، ارغوان و بادام تلخ است که در عرصه‌های طبیعی استان کرمانشاه وجود داشته و نیاز به حفاظت و توسعه دارند.

منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *