ضرورت شناسایی نیاز صنعت چاپ قبل از واردات ماشین آلات جدید

ضرورت شناسایی  نیاز صنعت چاپ قبل از واردات ماشین آلات جدید

مدیر خلاق مجتمع چاپ نقش الماس معتقد است؛ چاپخانه‌ها قبل از خریداری دستگاه‌های جدید باید نیازها و خلأهای بازار، همچنین نیازهای روز جامعه در بخش‌های مختلف را شناسایی و رصد کنند و براساس آن به واردات ماشین‌های چاپ جدید اقدام کنند.

به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، سعید حاجیلو در گفت‌وگو با ایبنا با اشاره به وضعیت کنونی چاپخانه‌داران، توضیح داد: به دلیل شرایط حاکم بر دنیا بیماری کرونا بر اکثر کارهای چاپی در حوزه بسته‌بندی و تجاری همچنین نشر تاثیر گذاشته است و امروز یکی از دغدغه‌های جدی چاپخانه‌داران کمبود کار و گرانی مواد اولیه است.

وی ادامه داد: در حال نظرسنجی از فعالان این حوزه برای یافتن راهکار مناسبی هستیم. حاجیلو با بیان اینکه امیدواریم هرچه زودتر از این بحران عبور کنیم، گفت: نبود دانش کافی و بازار در حوزه سرمایه‌گذاری یکی از چالش‌های دیگر صنعت چاپ است به‌طوری که امروز عرصه و تقاضا همخوانی ندارد و موجب ایجاد رقابت نابرابر در بازار شده است.

وی افزود: با توجه به بازرسی‌هایی که به تازگی از سوی اتحادیه انجام شده شاهد بودیم، بعضی از چاپخانه‌ها به چاپ کارهای بدون مجوز اقدام کرده بودند و کارهای برخی بسته‌بندی‌های غیراصل و کپی را انجام می‌دادند.

این مدیر چاپخانه با بیان اینکه برخی از چاپخانه‌ها به دلیل بدهی بانکی روی ماشین‌آلات یا به‌دلیل مستاجر بودن، قیمت و اجرت‌های بازار را افزایش می‌دهند، گفت: این قیمت‌ها در بازار، بسیار نامتعارف و نامعقول است و بسیاری از واحدهای چاپی را دچار ورشکستگی کرده است که اتحادیه در این زمینه وارد عمل شد.

حاجیلو در ادامه با اشاره به اعطای وام به چاپخانه‌داران برای تجهیز و نوسازی مجموعه‌های چاپی گفت: وام‌ها خوب است اما معتقدم نیازها و خلأهای بازار همچنین نیازهای روز جامعه در بخش‌های مختلف قبل از آن باید شناسایی شود نه به صرف اینکه یک چاپخانه ماشینی دارد و موفق است، چاپخانه‌های دیگر هم به سراغ واردات آن ماشین برود.

به گفته وی، توجه به نیاز بازار و کار کارشناسی همچنین رصد بازار قبل از واردات و خرید ماشین‌ها ضروری است و اگر نسبت به آن بی‌توجهی شود عرضه و تقاضا ناهمخوان می‌شود و موجب رقابت نادرست و ورشکستگی واحدهای چاپی می‌شود.

منبع: آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *